Biyolojik Saat Nedir? - EskiBlog

Biyolojik Saat Nedir?

Kainattaki her şey belirli bir düzen içerisinde işlenmektedir. Canlılar da bunların en başında gelmektedir. Bu işleyiş günlük, aylık ve yıllık olmak üzere 3 farklı periyoda bölünmektedir. Bu periyodik cetveldeki günlük işlemeye yani 24 saate ‘’ Biyolojik saat’’ denilmektedir.

Örnek vermek gerekirse herhangi bir insanın hiçbir dış etkiye bağımlı kalmadan uyanması biyolik saat’ten kaynaklanmaktadır. Bu durum her insanda aynı şekilde yaşanmaktadır. Hormonların belirli bir düzende salgılanmasını sağlayan ve vucudun metabolik işlemlerini bir düzen içerisinde işleyen Biyolojik Saattir.

Amerikada yapılan bir araştırmada canlılarda biyolojik saatin birden fazla olduğu görülmektedir. Canlıların dengesini bozmasına sebep olan vaktinde de uyumamak bunun en başında gelmektedir. Biyolik saatin bu durumu düzeltememesi farklı  biyolijik saatler ile çakışmasına sebep olmaktadır.

Araştırmadaki bir diğer husus ise, canlıların beyninde yer alan binlerce hücre biyolijik saati meydana getirmektedir. Bu durum 24 saat boyunca farklı ritimlerle düzeni sağlamaktadır. İnsanın yapısında  her iş için bir biyolijik saat mevcuttur.

Biyolijik Saatlerden bazıları;

Saat : 06:00 = Salgılanan hormonla insan güne uyanır:

Saat : 07:00 = Vücudun zayıf kaldığı saat dilimidir. Bu saat aralığında spor yapılabilir. Sindirim sistemi bu vakitte iyi çalıştığından güzel bir kahvaltı tercih edilebilir.

Saat : 08:00 = Zararlı maddelerin bu saatte kullanılması insana normalinden daha fazla zarar vermektedir.

Saat : 09:00 – 11:00 = Vüudun direncinin en yüksek olduğu zaman dilimidir.

Saat : 12:00 = Vücud dinlenme ihtiyacı hisseder ve uyku ağırlık gösterir. Bu vakitte yarım saat bile uyumak enfarktüse oranını yüzde 30 daha azaltır.

Saat : 13:00 – 14:00 = Verimlilk düşmektedir. Vücud yemek yeme ihtiyacı duymaktadır.

Saat  15:00 = İhtiyaç duyulan enerji geri gelmiştir. Sabahla eşdeğer olmasada vücud dinginliğini kazanmıştır.

Saat : 16:00 = Spor’un yapılabilceği en ideal saat dilimidir. Tansiyon ve kan dolaşımı en üst düzeydedir.

Saat : 17:00 = Organların faaliyetleri çok iyi durumdadır. Böbrekler üst düzeyde çalışır.

Saat : 18:00 = Akşam yemeği yemek için en ideal vakittir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla