Charles Darwin (1809-1882) - EskiBlog

Charles Darwin (1809-1882)

• HUKUK DALINDA FAHRİ DOKTORA
• 3 MADALYA
UZMANLIK ALANLARI: DOĞA BİLİMLERİ, HUKUK,
BİYOLOJİ, EVRİM, JEOLOJİ, DOĞAL TARİH
KÜTÜPHANESİNDEKİ KİTAP SAYISI: 1480

Ne Yaptı?

Türlerin kökenine doğru yıllar sürecek bir yolculuğa çıkıp, tüm türlerin tek bir ortak atadan türemiş olabileceğini keşfederek evrimi ve onun en önemli yasası olan doğal seçilim mekanizmasını tanımladı.

 Hangi Dâhilerden Etkilendi?

• Jean Baptiste Lamarck
• Comte de Buffon
• Charles Lyell
• Johann Sebastian Bach

Öne Çıkan Nitelikleri

Darwin’in dehası, sorduğu sorulara cevap bulma yolunda gösterdiği kararlılıkla şekillendi. Son derece sabırlı, mütevazı, sevgi dolu, her şeyi çok hızlı öğrenebilen, ailesiyle vakit geçirmeyi seven bir insandı.
Kendisini teorisini geliştirmeye adadığında dikkatinin dağılmaması için kırsal bir bölgeye taşınıp 17 yıl boyunca ailesiyle beraber tam bir keşiş hayatı yaşadı.

Günlük Yaşamı

Sabah 07.00’de uyanıyor, köpeğiyle kısa bir yürüyüşe çıktıktan sonra tek başına kahvaltı ediyor, ardından 1,5 saat süren yoğun bir çalışma temposuna giriyordu. Sonra karısıyla misafir odasında buluşur, Emma’nın, kendisi için yollanan mektupları okumasını dinlerdi. Mektuplar bitince
Emma, birlikte okudukları kitaba geçip sesli okumaya devam ediyordu.

Öğlen yemeğine dek çalışmaya devam eder ve ardından tekrar köpeğiyle yürüyüşe çıkar, bunun düşüncelerini düzene soktuğunu söylerdi. Günün geri kalan kısmında gazetesini okuyup, mektuplarını
cevaplıyor, sonra yine Emma’nın okuduğu kitabı dinlerken dinleniyordu. Tek bir mektubu bile atlasa aklı buna takılı kalır, vicdan azabından uyuyamazdı.

Akşam 18.00 sularında ailece yemeğe otursalar da genelde onlara sadece bir yumurta ve bir bardak çayla eşlik ediyordu. Gecenin eğlencesiyse Emma ile tavla oynamak ve Emma piyano çalarken onu dinleyerek bilim kitapları okumaktı.

Uyku ve Beslenme

• Uyku sorunları
• Sağlıklı beslenme

Her gece aksatmadan 22.30’da yatağa uzanmış olsa da zihnini çalışmalarından alamadığı için ilk birkaç saat boyunca uyumakta zorluk çektiği biliniyor. Beslenmesine dikkat eder; kahvaltı ve öğlen yemeğinde mükellef bir öğünü asla atlamaz ama akşam yemeklerinde hafif beslenirdi.

Fiziksel Aktiviteler

• Yürüyüş

Darwin, köpeğiyle ya da kimi zaman yalnız başına gerçekleştirdiği yürüyüşler esnasında kafasını toparlayıp düşüncelerini doğru şekilde odaklamayı başardığı için günde en az iki, bazen üç kez yürüyüşe çıkıyordu.

Dönüm Noktası

Üniversitedeki ikinci yılında Fransız doğabilimci ve biyolog Lamarck’ın biyolojik evrime dair fikirleriyle tanışınca kendisini bu konuya adadı. Birkaç yıl sonra Güney Amerika’ya doğru yola çıkan bir gemiye atlayıp 5 yıl sürecek olan bir keşif yolculuğuna başladı. Yolculuk boyunca karşılaştığı tüm türleri dikkatlice gözlemleyip ayrıntılarıyla not alıyor, notlarını çizimlerle zenginleştirerek olağanüstü
bir çalışmaya imza atıyordu. Galapagos Adası’na vardığında karşılaştığı benzersiz türler, aklındaki fikirlerin bir teoriye dönüşmesini sağladı.

Büyük Risk, Olağanüstü Kararlılık

Yolculuğundan geri döndüğünde evrim hakkındaki radikal teorisini dile getirmenin, o zamanın Viktoryen toplumunu köklerinden sarsıp rahatsız edeceğini ve bunun kendisi adına büyük bir risk yaratacağını fark etti. Yaptığı bu büyük keşfi bir an önce tüm bilim dünyasıyla paylaşmak istiyor ama bunun kendisi ve ailesini itibarsızlaştıracağını bildiği için önce bilimsel itibarını kuvvetlendirmesi gerektiğini düşünüyordu.

Büyük bir sabır örneği sergileyerek çalışmasını, bilimsel olarak inkâr edilemez aşamaya getirene dek bekledi. Kırsalda geçirdiği 17 yıl boyunca hem teorisini güçlendirdi hem de biyolojik çalışmalarıyla
tanınan bir uzman olmayı başardı. Bu süreçte kazandığı Kraliyet Madalyası’nın da yardımıyla artık güvendiği bilim insanlarına teorisinden bahsedebilir hale gelmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla