Elon Musk kimdir? - EskiBlog

Elon Musk kimdir?

Elon Musk 1971 Güney Afrika doğumlu, Kanadalı Amerikalı bir iş adamı, mühendis, yatırımcı ve girişimcidir. SpaceX’in kurucusu, CEO’su ve teknoloji şefi; Tesla’nın kurucularından, yatırımcısı, CEO’su ve ürün mimarı; OpenAI’ın yönetim kurulu başkanı; Neuralink’in kurucusu ve CEO’sudur. Daha önce SolarCity’nin kurucularından ve yönetim kurulu başkanı; Zip2’nin kurucularından; Confinity ile birleşen ve sonra PayPal adını alan X.com’un kurucusuydu.

Mart 2017 itibariyle, 13,9 milyar dolarlık bir servete sahipti, bu da onu dünyadaki en zengin 80. kişi yapıyor. Aralık 2016’da Musk, Forbes’in ‘Dünyanın En Güçlü İnsanları’ listesinde 21. sırada yer aldı. Musk, SolarCity, Tesla ve SpaceX’in amaçlarının dünyayı ve insanlığı değiştirmek olduğunu söylüyor.

Hedeleri arasında, sürdürülebilir enerji üretimi ve tüketimi yoluyla küresel ısınmayı azaltmak ve Mars’ta bir insan kolonisi kurarak “çok gezegenli bir yaşantı sağlamak” ve “insanın yok olma riski”ni azaltmak yer alıyor. Asıl işlerine ek olarak, Hyperloop olarak bilinen yüksek hızlı bir ulaşım sistemini ve Musk elektrikli jet olarak bilinen elektrikli fan tahrikli bir VTOL süpersonik jet uçağı önerisi de var. Musk, 2017’de The Boring Company kavramını da ortaya attı.

The Boring Company

Musk, 17 Aralık 2016’da trafikte sıkışıp kaldığında, “Bir tünel açma makinesi inşa edip hemen kazmaya başlayacağım” diye bir tweet attı. Şirkete “Boring Company” adı verildi. Musk, 21 Ocak 2017’de attığı bir
tweet’te “Tünel cephesinde heyecan verici ilerleme. Bir aya kadar kazmaya başlamayı planlıyoruz” dedi. İlk tünel, SpaceX’in kampüsünden başlayacak ve muhtemelen yakındaki bir kapalı otoparka ulaşacak.
26 Ocak 2017 tarihi itibarıyla düzenleyici kurumlarla görüşmeler başladı, ancak Los Angeles bölgesinde kazı yapma izni henüz Ulaştırma Bakanlığı’ndan talep edilmedi.

Neuralink

Musk, 2016 yılında yeni bir nöroteknoloji şirketi olan Neuralink’i, insan beynini yapay zekayla bütünleştirmek için kurdu. Hâlâ ilk aşamalarında olan şirket, insan beynine yerleştirilebilecek cihazlar üretmeye odaklanıyor ve nihai amacı, insanoğlunun yazılımla birleşmesine ve yapay zekanın gelişmelerine ayak uydurmasına yardımcı olmak. Bu gelişmeler bellek kapasitesini artırabilir veya bilgi işlem aygıtlarıyla daha doğrudan bir arayüzü ortaya çıkarabilir.

 

OpenAI

Aralık 2015’te Elon Musk, kar amacı gütmeyen bir yapay zeka araştırma şirketi olan OpenAI’ın kurulduğunu açıkladı. OpenAI, yapay zekâyı, insanlığa güvenli ve yararlı olacak şekilde geliştirmeyi
amaçlamaktadır. OpenAI, yapay zekâyı herkese açık hale getirerek, “kâr amaçlı süper zeki sistemlere
sahip olarak yeteri kadar güç kazanabilen büyük şirketlerin yanı sıra, gücü elde etmek ve vatandaşlarını ezmek için yapay zekâyı kullanabilen hükümetler”le de savaşmak istiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla