Yön Bulma Metodları Nelerdir? - EskiBlog

Yön Bulma Metodları Nelerdir?

Maceracı bir yapınız var ise, sık sık doğa turlarına da çıkıyorsanız eğer, yön bulma kavramını biliyor olmanız sizin için kesinlikle şarttır. Bu kavram doğada gezerken kaybolduğunuzda size adeta can simidi olarak görev yapacaktır.

Farklı metodları içerisinde barındıran yön bulma kavramı, sizi gideceğiniz yere kolaylıkla ulaştırır. Metodların en basiti olanı ve sıklıkla uygulananı ise güneş’tir. Boş arazide nereye bakarsanız bakın güneş her zaman doğuda kalmaktadır. Güneşe baktığınız kısım Doğu’yu, arkanız batıyı, sağ kolunuz güneyi ve sol kolunuzda kuzey’i işaret etmektedir.

Bu yönteme ek olarak yönümüzü bulmak için karınca yuvası, mezar taşları, pusulalar, kutup yıldızı, ağaç diplerindeki yosunlar ve cami gibi bir çok işaretlerden yararlanılabilmektedir.

Pusula;

İnsanların yön bulmak için sık sık kullandıkları ise pusulalardır. Bulunduğun konum ne olursa olsun pusula her zaman için kuzey’i işaret edecektir. Diğer yönleri de kolaylıkla tespit edebildiğimizden ötürü varılacak noktaya rahat bir şekilde gidilebilmemizi sağlamaktadır.

Çubuk ile yön bulma;

Okullarda ve askerde bizlere öğretilen oldukça basit bir yöntemdir. Tek ihtiyacımız en az 1m uzunluğunda bir çubuktur. Gölgenin en kısa olduğu öğle vaktinde çubuğu yere diktiğimizde oluşan gölge bizlere  kuzey yönünü gösterecektir. Bu metod’tan tam olarak yararlanabilmek için güneş en tepeye ulaşmadan gölge işaretlenmelidir. İkinci bir gölgeyi de işaretlediğimiz zaman ilk gölgeye sağ ayağımızı ikinci gölge işaretinede sol ayağımızı koyduğumuzda yönümüz bizlere kuzey’i işaret edecektir.

Camiler ve Kiliseler;

Camiler bizlere yönümüzü bulma hususunda büyük kolaylık sağlamaktadır. Camilerdeki mihrabın tam karşısında yer alan giriş kapısı bizlere kuzey yönümüzü göstermektedir. Şerefe’ye karşı açılan kapıla ise de güney yönünü göstermektedir. Aynı zamanda Kiliseler de çalan Çan’larda  bizlere batıyı iaşret etmektedir.

Karınca Yuvaları;

Doğada sıklıkla karşılabilceğimiz karınca yuvaları bizlere yönümüzü bulmada büyük kolaylık sağlamaktadır. Karına yuvaları her zaman için güney yönünü göstermektedir.

Yosunlar ve Mezar taşları;

Ormanda yer alan ağaçların diplerindeki taşlarda çıkan yosunlar bizlere kuzeyi işaret eder. Mezarlıklarda ise Müslümanlarda baş kısım batıyı, ayak kısmı doğu yönünü Hıristiyanlarda da baş kısım güney yönünü bizlere işaret etmektedir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla